top of page
  • yaraticiliderlik

BİRAZ PARTİNİN KİMSEYE ZARARI OLMAZ : Çevrimiçi Parti Nasıl Tasarlanır?

Pandemi deneyimi ile çevrimiçi etkinliklere de işlere de alıştık. Hala sosyalleşmek sizin için bir dert ve sevdiklerinizi özlüyorsanız şöyle güzel bir parti hepinize iyi gelebilir.

Profesyonel bir kolaylaştırıcı olarak partinizi renklendirmek için kendi kendinize çalışabileceğiniz bir çerçeve oturtmak adına yardımcı olacak temel bir rehber hazırladım. Eğer çerçeveniz netse inanın bana size daha az iş düşecektir ve davetliler kendi alanlarında keyifli anlar getirecektir ;)  1. Amacınız ne?

Her etkinliğin kendine özgü bir amacı vardır, yılbaşı partisinin amacı ortada değil mi diye düşünmeyin. Bir yılbaşı partisinin amacı size çok açık gelebilir mesela bir arada olmak ve yeni yıla birlikte girmek gibi. Bununla kalırsanız ezberden bir ev sahipliği yaparsınız. Gerçekten o insanlar ve siz neden oradasınız? Ev sahipliği yapacaksanız kendi nedenlerinizi bir yere yazın, “sevdiklerimle güçlü temenniler oluşturmak”, “birbirimize desteğimizi hatırlamak” gibi gibi.

  1. Bu partiyi gerçekten ne özel kılardı?

Fiziksel olarak bir arada olsak kişisel dokunuşlarla davetlileri özel hissettirmek daha kolay olabilirdi. Ancak çevrimiçi ortamlarda durum farklı. Dikkat dağıtıcı onca şey arasında davetlilerin dikkatini canlı tutmak için hayal gücünüzü kullanmanız gerekir. Katılımcılarınızdan önden fikir almanız mümkündür, bunu yapabilirseniz de harika olur. Ancak bir partiyi özel kılmanın en iyi yanını bana sorsanız, yanıtım isteyenlere görülme alanını açmak olur. Bu ilk yanıtım. Her etkinlik için farklı şeyler çalışılır tabiki.

  1. Grubunuz kimlerden oluşuyor?

Önemli! Kim sorusu sadece yaş aralığı, meslek ve grubun kişi sayısı değildir. Bir kolaylaştırıcı olarak emin olduğum şeylerden birisi her grubun kullanılmayan birçok yeteneği ve becerisi olduğudur. Eğer davetlileri kişisel olarak tanımıyorsanız bunlara erişmek zor olabilecektir. Ancak doğru araçlarla kişilerin kendi hediyelerini görmeleri ve göstermeleri için fırsatlar yaratacak kurguları seçebilirsiniz. Partinizde kişilerin birbirleri ile farklı bir yerden tanışmalarına olanak sağlayan eklemeler yapın.

  1. Nasıl olur da herkesin katılımını sağlarsınız?

Grubunuz büyükse sadece tanıştırma ile saatleriniz geçebilir. Bir partinin bir tam günü almaması için farklı araçlarla önden insanları sürece dahil edin. Bunun birçok yolu var. Katılımcılardan bir takım katkılar isteyebilirsiniz, mesela birer kare fotoğraf ve bunlardan kısa bir video yapabilirsiniz. Farklı formları farklı araçları elinizin altındaki dijital araçlar ile çeşitlendirmeniz mümkün. Kademeli olarak ya da özel olarak katkılar sunabilecekleri fırsatlar tanıyın. Ve bu tür durumlardan şaşırmaya hazır olun.

  1. Katılanlar nasıl bir "hediye" ile ayrılsınlar?

Bir arada keyifli zaman geçirmenin kendisi yeterince güzel bir hediye olabilir. Ancak olur da partinize farklı araçları entegre edebilirseniz, dijitalde katılanların elinde olacak bir şeyler üretmeleri ve anı olarak saklayabilmeleri de harika bir somut hediye olabilir. Bunu bir zorunluluk olarak görmeyin ve yine de kadayıf ne kadar lezzetli olsa da üzerinde bir kaymak olsa başka olur.Siz çevrimiçi etkinliklerinizi tasarlarken neler üzerinde çalışıyorsunuz? Bu sorular dışında kullandığınız başka sorular varsa duymayı çok isterim. İster yorum olarak isterseniz de yaraticiliderlik@gmail.com’dan ulaşabilirsiniz. Kendi partilerilerinizi tasarlarken kolaylaştırıcı yaklaşımları ile danışmanlık almak ister ya da tasarım/uygulama isterseniz de mail adresi aynı :)1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page