top of page
  • yaraticiliderlik

DUYDUĞUMUZUN NE KADARINI DİNLİYORSUNUZ?

Cömertliğimizle hemhal olmanın en iyi yollarından birisi dinlemek. Hayatta en kıymetli iki şeyinizi zamanınızı ve anlayış geliştirme çabanızı hayatınızdaki insanları dinleyerek verebilirsiniz. Bunu yapmak sizi zenginleştirdiği gibi ilişkilerinizi de güçlendirecek ve ilişkiler içinde birlikte büyüme alanı yaratmış olacaksınız.


Bu kadar sihirli bir güce sahip dinleme becerisini ise her zaman hafife alıyoruz. Halbuki iki kulak ve bir ağzımız var. Yine de bir ortamda dinlemekten ziyade söyleyecek sözümüz daha fazla.Dinleme becerinizin kalitesini ölçebileceğiniz birkaç sorum var. İnsanlar size hikayelerini anlatırken araya girip sık sık soru sorar mısınız? Hikaye içinde hemen onların sorununu çözme eğiliminiz var mı? Hikaye içinde o kişinin hatalı noktaları bulup farklı hikayeleri ile bağlıyor musunuz? Belki de durumu özelden çıkarıp haddinden fazla normalleştiriyorsunuzdur "zaten tüm erkekler patronluk taslamayı sever" vb gibi. Eğer bunlardan birine ya da birkaçına evet diyebildiğiniz anılarınız varsa dinleme kasınızı çok da kullanmamışsınız demektir.


İşte size üzerinde çalışarak dinleme becerisinde ustalaşabilmenize destek olacak birkaç taktik. Sohbet ortamında konuşmadan ya da dinlemeye hazırlanmak için birkaç derin nefes alın. Dinlemenizi bölecek şeylerden uzaklaşın örneğin telefonunuz çantanızda kalabilir. Paylaşılanları yargılardan ve zihninizdeki doğrulardan uzak kalarak dinleyin. Önemli olan anlatılanı doğrulamak ya da yanlışlamak değil, anlatılanı kalbinizle ve açık fikirli kalarak dinlemek. Sessizlikle barışın. Kendi sesinizi kulaklarınızla daha az duymaya alışın. Bu sayede keşfedilmemiş duygu ve düşünceleri duyma şansı yakalayacaksınız. Anlatılanları kesmeyin, kişinin bitirdiğinden emin olmadan araya girmeyin. Bittikten sonra duyduklarınızın onayını alabilirsiniz, "...dediğini duydum." gibi. Hayatımızdaki insanların paylaşımlarını ve hikayelerini varlığımızla, zamanımız ve dikkatimizle onurlandırabiliriz. Cömertlikle dinlediğimizde sadece kendi kalbimizi değil karşımızdaki insanın kalbini de büyütme şansını yakalarız. Dinlemek anlatan kişiye anlattığı konuda derinleşme şansı yakaladığı için bu iki kişi için de derin bir keşfe dönüşebilir. Sevdiklerinizle keşif olanaklarını yaratabilmek düşündüğünüzden çok daha kolay.


Ustalaşmak için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Kendinizi araya girip soru sormak gibi farklı dinlememe hallerinde her yakaladığınız anda geri adım atın ve tekrar başlayın. Zamanla insanların etrafınızda olmak, sizinle daha fazla zaman geçirmek istediklerini ve sizin de çok çaba harcamadan ne kadar çok şey öğrenebileceğinizi fark edeceksiniz. Daha da önemlisi olan ilişkileriniz daha canlı bir hal kazanacak ve güçlenecekler.

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page